HURÁ NA ŘEKU

17. prosince 2016 v 14:49 | Lucie Horčičková |  ✪ Knižní recenze

Knižní recenze - HURÁ NA ŘEKU

Knižní vizitka

Název knihy: Hurá na řeku
Originální název: Up the Creek
Autor knihy: Nicholas Oldland
Žánr: dětské knihy, pohádky, humor pro děti
Nakladatel: PRESCO GROUP
Rok a měsíc vydání: srpen 2015
Pořadí vydání: 1.
Počet stran: 32
Vazba knihy: pevná

Obálka českého vydání

*** zdroj obrázku:www.presco.cz ***

Obálka anglického vydání

*** zdroj obrázku:www.goodreads.com ***

Oficiální anotace

Byli jednou jeden medvěd, los a bobr a byli to ti nejlepší kamarádi, i když se občas v něčem neshodli. Ten den, kdy je napadlo, že se projedou na lodičce, se nemohli na ničem dohodnout. Los chtěl kormidlovat, ale to chtěli i medvěd a bobr. Každý z nich si přál pádlovat na levoboku. Všichni měli nápad, jak překonat bobří hráz, ale každý navrhoval to udělat jinak. A když se nakonec dostali do zpěněných peřejí a narazili na skalisko - hádali se ještě víc! Dokážou se domluvit alespoň na tom, jak se zachrání? V téhle veselé moderní bajce se seznámíte s roztomilými postavičkami, které vám předvedou, jak je důležité spolupracovat - a udržet se nad vodou.

Hurá na řeku je moderní bajka plná humoru, zábavy a velkého dobrodružství. Hlavní hrdinové příběhu, medvěd, los a bobr, jsou nejlepší kamarádi, i když se občas na něčem neshodnou. Jednoho slunečného dne podniknou společný výlet na kánoi. Ze začátku se to zdá jako dobrý nápad, do doby, než se naši hrdinové nemohou dohodnout, kdo kánoi bude kormidlovat a na které straně budou pádlovat. Když se nakonec dostanou do zpěněných peřejí a narazí na skály - hádají se ještě víc! Dokážou se domluvit alespoň na tom, jak se zachrání?

V této veselé moderní bajce plné napínavého dobrodružství se seznámíte s roztomilými postavičkami a ponaučením, jak je důležité spojit své schopnosti a navzájem spolupracovat. Příběh je postaven na týmové práci a přátelství. Napsal a ilustroval ho Nicholas Oldland. Jeho ilustrace jsou jednoduché, vtipné a originální. V mimice hlavních hrdinů zachycuje humor a reakce na prožívané situace. Humorný příběh doprovází i malý červený ptáček, který provází tři kamarády na cestách za dobrodružstvím! (zdroj: Nakladatelství Presco Group)

Medailonek autora

Nicholas Oldland se narodil v Kanadě, je to autor dětských knih, které by se daly svým obsahem a formou zařadit do kategorie "moderní bajky". Svým knihám se velmi pečlivě věnuje a též si je sám ilustruje. Získal diplom na Katedře výtvarného umění Univerzity Mount Allison v New Brunswicku (Kanada) a předtím, než přijal roli kreativního ředitele ve společnosti Hatley (populární oděvní společnost), byl úspěšným umělcem a filmařem. Ve společnosti Hatley působí zároveň jako jeden z jejích vlastníků. V minulosti například také cca 10 let ilustroval vzory pro dětská pyžama. Tvrdí o sobě, že si vždycky přál napsat knihu, kterou si můžete vzít s sebou do postele spolu s pyžamem od "Hatley", avšak rychle pochopil, že psaní knih je poněkud obtížnější, než si představoval. Nějakou dobu místo toho vykonával snadnější činnosti, například chodil na obědy, věnoval se svým dětem nebo podřimoval. Toto všechno ovšem změnila jedna bezesná noc, kdy si Nicholas po tmě načrtnul příběh své knihy "Big Bear Hug" (Velké medvědí obětí). Toto byla jeho první kniha, takže nevěděl, co má očekávat, ale dětem se naštěstí líbila. Nicholas z toho měl tak dobrý pocit, že hned začal pracovat na svém druhém projektu, ve kterém se zaměřil na osobnost jednoho z medvědových nejlepších kamarádů, Losa.

Autor má na svém spisovatelském kontě v současné době pět dětských knih, které zařadil do série "Life in the Wild" (Život v divočině). Za své knihy získal řadu ocenění, například cenu "Blue Spruce Award" a také další vyznamenání za nejlepší knihy pro děti a náctileté a dětské knihy roku. Konkrétně jeho kniha "Up the Creek" (Hurá na řeku), o které bude tato recenze, byla roku 2014 oceněna prestižní trofejí "CCBC Choices". (zdroj: http://www.goodreads.com; http://www.kidscanpress.com)

*** zdroj obrázku:www.goodreads.com ***

Na skok v kůži hlavního hrdiny

Nejsem si jistý jak se jmenuji, myslím, že možná ani nemám jméno. Pokud však chodíte do ZOO, zejména do těch, které se nacházejí ve větších městech, budete mě znát jako losa evropského, největšího zástupce čeledě jelenovitých. Ačkoli se pyšním přívlastkem "evropský", velmi často se vyskytuji v severních kanadských lesích. Vážím v průměru okolo 300 kg, živím se listy stromů a nejrůznějších rostlin, dokážu se pohybovat rychlostí až 50km/h a také umím dobře plavat... což se mi v příběhu, který se dočtete na stránkách této knihy, bude náramně hodit. Mými nejlepšími přáteli jsou Medvěd a Bobr. A Vy se s námi dnes vydáte na cestu divokou řekou. Nasedněte s námi do naší červené loďky a můžeme vyrazit!

*** zdroj obrázku:archiv autorky blogu ***

Recenze Zátoky papírových lodiček

V dnešní recenzi bych Vám ráda představila další zajímavou a originální dětskou knihu z produkce Nakladatelství PRESCO GROUP, a. s.. Tentokrát se jedná o titul "Hurá na řeku", kterou napsal a ilustroval kanadský autor, Nicholas Oldland. V originálním anglickém znění vyšla kniha poprvé roku 2013. Pokud si jméno autora zadáte do internetového vyhledavače, narazíte pravděpodobně také na fotografie, kde svá díla osobně představuje dětem. Je velmi sympatický, často se usmívá, je vidět, že má děti rád, a že jej velmi těší vytvářet pro ně osobité příběhy. Nakladatelství tuto knihu primárně směřuje cílové skupině od 3 do 7 let. S vymezením této hranice se ztotožňuji, domnívám se, že přibližně od věku 3 let jsou děti schopny příběh pochopit, vstřebat a něco si z něj odnést. A dokonce pevně věřím tomu, že se na pěkné a veselé ilustrace za pomoci svých rodičů rády podívají i mladší děti. Kniha má sympatický čtvercový formát o rozměrech cca 20 x 20 cm, a co vidím jako velké plus, má pevnou vazbu, tudíž zajisté bez úhony přežije mnohdy nešetrné zacházení dětských ruček.

*** zdroj obrázku:archiv autorky blogu ***

Obálku zdobí veselá ilustrace, na které autor čtenářům představuje hlavní hrdiny své knihy, tedy Medvěda, Losa a Bobra. Záměrně budu ve zmínkách o nich užívat počáteční velká písmena, jelikož se dle mého názoru nejedná pouze o vymezení živočišného druhu. V knize se jména těchto zvířátek nedozvíme, takže se mnou mnozí jistě budou souhlasit, že se může jednat též o jejich jména :) Vraťme se ale ještě na pár chvil k obálce. Autor všechny tři zvířecí kamarády vystihl velmi roztomile, dvěma z nich nadělil velké oči. Tato tři zvířátka se na úvodní ilustraci nacházejí v červené loďce, ve které brázdí divokou řeku. Každé z nich má v tlapce umístěné dřevěné pádlo. Mimo hlavní hrdiny se v knize sem tam setkáme ještě také s malým červeným ptáčkem, jehož příběh však autor nikterak nerozvedl. Možná tak učinil v některé své další knize, ve které figurují výše zmiňovaní zvířecí přátelé. Nechme se překvapit. Jsem si jista, že až má malá dcera trochu povyroste, tuto knihu si velmi oblíbí.

Ilustrace jsou zajímavé a netypické, svým způsobem velice jednoduše vyvedené. Myslím, že dle originálního způsobu autorova uměleckého vyjádření lze jeho kresby snadno odlišit od děl ostatních ilustrátorů. Autor hojně používá odstíny zelené, hnědé a modré barvy, které jsou pro kanadské lesy charakteristické. Kontrast poté tvoří červená loďka. A co je důležité, své malůvky neohraničuje černou konturou, nechává je bez okrajů.

Nyní se blíže podíváme na pozadí příběhu. Pokud jde o místo, kde se děj knihy odehrává, autor se s téměř 100% pravděpodobností držel svého rodiště a zvířátka umístil do drsné kanadské divočiny. Není se čemu divit, pro každé z nich je Kanada přirozeným prostředím a nalezneme je zde žít ve volné přírodě v rozlehlých lesních plochách. Kdo se trochu orientuje v zeměpisu, jistě pro něj není žádnou novinkou, že Kanada se pyšní opravdu překrásnou přírodou a z velké části ji tvoří právě hluboké lesy jehličnatých stromů, ve kterých zběsilým tempem proudí voda v divokých řekách, na nichž se nacházejí kouzelné vodopády, jako z pohádky.

*** zdroj obrázku:www.globalguide.cz ***

Jak jsem již v úvodu recenze uvedla, jedná se o dobrodružné putování tří zvířecích kamarádů - Medvěda, Losa a Bobra. Každé z těchto zvířátek je úplně jiné, a to nejen z pohledu živočišného druhu, ale též co se týče jejich povahy. Jedná se o "moderní" bajku, tedy literární útvar, který se vyznačuje tím, že zvířata jednají a mluví jako lidé, čímž zvířata získávají lidské vlastnosti a jsou jim připisovány určité standardizované role. Cílem každé bajky je vymezení nějakého konkrétního společenského nešvaru, a působení na čtenáře tím způsobem, aby je autor svým způsobem vychovával. Nejčastěji se tak děje humornou formou. Nejinak tomu bude v našem dnešním příběhu...

A teď již rychle k samotnému ději knihy. Medvěd, Los a Bobr byli nejlepší přátelé, ale trápil je jeden velký problém, a to, že se často nedokázali na spoustě věcí shodnout. Jednoho dne se rozhodli, že na chvilku opustí les a vydají se na projížďku divokou řekou ve své červené loďce. Každý z nich se chopil jednoho pádla a vydali se na cestu. Již na začátku se vyskytl zásadní problém, nemohli se shodnout, kdo bude kapitánem lodi a bude plavidlo kormidlovat. Kapitánem se chtěl stát každý z nich. Kdo by také nechtěl, že? Nahrnuli se na příď loďky, která se pod náhlou změnou zatížení převrhla, a kamarádi skončili v ledové vodě. Nakonec se z této šlamastyky dostali, což je logické, jinak by náš příběh nemohl pokračovat. Kdo se stal kapitánem a dostal na starost kormidlování loďky? Nebudu Vám to prozrazovat, dozvíte se to na stránkách této knihy :)

Během své jízdy se zvířátka setkají se spoustou dalších nástrah, mezi které patří například dočasná neprůjezdnost řeky, která byla způsobena podivným zátarasem. Které zvířátko tento problém vyřeší? A setkáme se v příběhu též s vodopádem, který se na divokých řekách často vyskytuje?

*** zdroj obrázku:archiv autorky blogu ***

Na stránkách knihy "Hurá na řeku" se malý čtenář setkává s nejrůznějšími zapeklitými situacemi, přičemž každé zvířátko vždy představí svůj jedinečný způsob řešení. Nakonec má pravdu vždy jen jeden z nich. Děti se tak při čtení mohou zabavit tím, že si tipují, které zvířátko má pravdu a též se zde dozví něco nového, s čím se například ve svých životech ještě nesetkaly. Jak to se zvířátky dopadne? Dokážou se shodnout, překonat všechny potíže a najít cestu zpět do svého domova - lesa?

V knize se děti setkají s důležitým ponaučením, autor jim zanechal poselství, že budou v životě úspěšní, když budou s ostatními jedinci spolupracovat, dokážou se navzájem shodnout a každý z nich při případném řešení problému využije svých silných stránek. Těmito silnými stránkami může i v reálném životě být fyzická síla (Medvěd), klidná a rozvážná povaha (Los) nebo chytrá hlava (Bobr). Čtenářům je v neposlední řadě též zdůrazňována důležitá role přátelství v životě člověka. Autorovi se podařilo nenásilnou formou posilovat kladné formy chování svých malých čtenářů.

Jediná věc, nad kterou jsem se na chvilku pozastavila, byla skutečnost, že se v knize nevyskytují čísla stránek, ale na druhou stranu si myslím, že se v ní budou děti i přesto snadno orientovat prostřednictvím originálních ilustrací. Text tvoří velká písmena, čtení tedy nebude činit problém ani tomu nejmenšímu školákovi a poradí si s ním v pohodě i nejedna babička, která se rozhodne svým vnoučatům před spaním tuto knihu přečíst. Samozřejmostí je, že se autor zdržel složitých či cizích slov.

*** zdroj obrázku:archiv autorky blogu ***


V úplném závěru své recenze bych ráda poděkovala Nakladatelství PRESCO GROUP, a. s.
za poskytnutí recenzního výtisku


Knihu "HURÁ NA ŘEKU" vložíte do svého nákupního košíku přímo na webových stránkách

Oblíbené citace

"Medvěd trval na tom, že bude pádlovat na levoboku, ale bobr a los by také radši pádlovali na levé straně. A protože všichni pádlovali na stejné straně, jezdili dokolečka..."

"Proud byl divoký, ale díky medvědovým silným záběrům, losovým klidným kopytům a bobrovým chytrým povelům se jim podařilo udržet správný směr."

Hodnocení Zátoky papírových lodiček

95%

Nakladatelství PRESCO GROUP, a. s. vydalo v sérii "Život v divočině" též v loňském roce autorovu další knihu "Výlet do divočiny" (v originální znění "Walk on the Wild Side" - poprvé vydáno roku 2015), na kterou se můžete podívat (či ji případně rovnou zakoupit) ZDE. Další knihy z této série nebyly k datu sepsání této recenze v českém překladu prozatím vydány.


Knihy "Hurá na řeku" a "Výlet do divočiny" nejsou jedinými dětskými knihami Nicholase Oldlanda. V originálním anglickém znění tento autor napsal a ilustroval též další dětské knihy: "Big Bear Hug", "Making the Moose Out of Life" a "The Busy Beaver".

*** zdroj obrázku:www.goodreads.com ***

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ZarlesNeulp ZarlesNeulp | E-mail | 29. října 2017 v 22:12 | Reagovat

viagra spam filter
http://vigraforsale.net - viagra for sale
  generic viagra no prescription
<a href="http://vigraforsale.net">viagra for sale
</a> - viagra 10 mg effectiveness search
viagra 10mg return to board index

2 WilliazFug WilliazFug | E-mail | 23. listopadu 2017 v 11:55 | Reagovat

cialis soft doseage
http://cialiswalmart.shop - cialis over counter
  order generic cialis pills online
<a href="http://cialiswalmart.shop">cialis over the counter
</a> - cialis information blog find all posts
cialis prescribing information

3 DickyzAdvag DickyzAdvag | E-mail | 20. ledna 2018 v 16:59 | Reagovat

cialis online stores in india
http://viagrawithoutdoctorpres.net - viagra without a doctor
  cialis 20mg online private message
<a href="http://viagrawithoutdoctorpres.net">viagra no prescription
</a> - cialis e cardura
cialis 10mg tablets

4 RomeztElato RomeztElato | E-mail | 26. března 2018 v 22:30 | Reagovat

buy viagra online without prescription
http://xlviagragtr.com - viagra pills for sale online
  viagra clock
<a href="http://xlviagragtr.com">real viagra for sale
</a> - viagra pills for men you have posted in this thread
viagra from canada online login with username password and session length

5 ZennethCok ZennethCok | E-mail | 22. října 2018 v 19:38 | Reagovat

custom dissertation writing services
<a href=http://writemyessayassistant.com>custom writing
</a>  the best essay writing service
<a href="http://writemyessayassistant.com">custom writing
</a> - dissertation project
courseworks help

6 Rizardsmige Rizardsmige | E-mail | 7. listopadu 2018 v 13:46 | Reagovat

essays help
http://essayfasthelp.com - write my essay
  thesis database
<a href="http://essayfasthelp.com">custom writing
</a> - writing services for college papers
best thesis writing

7 Joshuarag Joshuarag | E-mail | Web | 23. března 2019 v 21:08 | Reagovat

training programs, <a href="https://bloghealth.ru/fizicheskaya-forma/">Fitness blog</a>, healthy lifestyle, diet, proper nutrition

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama