OTOLÍNA VE ŠKOLE

17. prosince 2016 v 14:50 | Lucie Horčičková |  ✪ Knižní recenze

Knižní recenze - OTOLÍNA VE ŠKOLE

Knižní vizitka

Název knihy: Otolína ve škole
Originální název: Ottoline Goes to School
Autor knihy: Chris Riddell
Žánr: dětské knihy, humor pro děti
Nakladatel: PRESCO GROUP
Rok a měsíc vydání: listopad 2016
Pořadí vydání: 1.
Počet stran: 172
Vazba knihy: pevná

Obálka českého a anglického vydání

*** zdroj obrázku:www.presco.cz ***
*** zdroj obrázku:www.goodreads.com ***

Oficiální anotace

"Hlavními hrdiny úspěšné, mezinárodně oceňované a mnohokrát vyznamenané knižní série jsou tak trochu zvláštní holčička jménem Otolína a její nerozlučný kamarád - malý vlasatý tvor z norských močálů zvaný pan Moura.

Otolína vášnivě sbírá nejrůznější věci a miluje všechny druhy počasí, zejména však déšť, neboť se ráda čvachtá v kalužích. Obývá apartmá číslo 243 ve dvacátém čtvrtém patře mrakodrapu, který vypadá docela jako pepřenka, takže není divu, že mu také Pepřenka všichni říkají… Otolínini rodiče jsou sběrateli a neustále cestují po celém světě. O Otolínu je v jejich nepřítomnosti ovšem skvěle postaráno, nikdy se necítí osamělá. Společnost jí přece dělá pan Moura a kromě něj holčičce se vším, co je potřeba, pomáhá celá řada dalších neobyčejných společníků. Díky nim se nikdy nenudí! Otolína navíc miluje záhady, stejně jako pan Moura. Oči má pořád otevřené a uši nastražené pro případ, že by se setkala s něčím neobvyklým nebo zajímavým. Její zápisník by mohl vyprávět! Ráda řeší zapeklité případy, vymýšlí chytré plány a přichází věcem na kloub - ostatně, má pro to speciální nadání…

A pokud by vás snad zajímalo, jak v sobě tahle zvláštní dívenka objevila své neobvyklé schopnosti, navštivte s ní nevšední školu plnou velmi nevšedních žáků v příběhu Otolína ve škole - bude to určitě nezapomenutelný zážitek!

Knihy jsou bohatě ilustrované, nápadité a propracované obrázky srozumitelné dětem se plynule prolínají s textem, což činí z četby velký zážitek - ať už se do ní ponoří děti, anebo dospělí.."
(zdroj: Nakladatelství Presco Group)


Medailonek autora

Chriss Riddell se narodil roku 1962 v Kapském Městě (Jihoafrická republika), kde jeho otec působil jako kněz anglikánské církve. Roku 1963 se jeho rodina přestěhovala do Anglie, Chrissovi byl tou dobou pouhý jeden rok. Své dětství trávil na spoustě různých míst, protože jeho otec se neustále pohyboval mezi jednotlivými farnostmi. Chriss Riddell je mezinárodně uznávaným spisovatelem a ilustrátorem, který za svou kariéru získal již řadu významných ocenění, včetně "Nestlé Gold Award" a dvou medailí "Kate Greenaway" (což je nejprestižnější cena za ilustraci ve Velké Británii). Jako spisovatel či ilustrátor má na svém kontě více než stovku knih pro čtenáře všech věkových kategorií, nejznámější jsou pravděpodobně jeho Kroniky Světakraje. Jeho dalším velmi oblíbeným dílem je jedinečná série, ve které v hlavní roli září neuvěřitelná Otolína Brownová, kterou školní knižní magazín označuje za skutečně výjimečnou dívku. Chriss žije v Brightonu v Anglii se svou ženou a třemi dětmi. (zdroj: www.goodreads.com)

*** zdroj obrázku:www.independent.co.uk ***

Na skok v kůži hlavní hrdinky

Jmenuji se Otolína Brownová. Možná mě již znáte z červené knihy "Otolína a žlutá kočka", ve které jsme s panem Mourou přišli na kloub záhadě ztrácejících se psích mazlíčků a šperků jejich paniček. Pokud jste předchozí knihu zatím nečetli, moc ráda se Vám znovu představím. Žiji se svými rodiči ve Velkoměstě v jednom vysokém mrakodrapu, který se nazývá Pepřenka. Musím tedy říct, že jako pepřenka skutečně vypadá. Bydlíme ve 24. patře v bytě číslo 243. Takže si asi dokážete představit ten skvělý výhled. Nemám sice žádné sourozence, ale nepřipadám si opuštěná, i když přiznávám, že bývám hodně často sama doma. Bydlí s námi totiž pan Moura. Je sice docela maličký, velikostí připomíná průměrnou kočku, ale i tak ho považuji za svého nejlepšího kamaráda. Moc ráda mu kartáčuji vlasy, má je velmi dlouhé, zabere to spoustu času a já tak získám příležitost přemýšlet o různých věcech. Oba máme rádi hádanky, záhady a zapeklité situace. Hlavně tedy jejich řešení. To nás vážně baví. Tentokrát bychom Vám rádi představili Školu Alice B. Smithové pro děti s neobvyklým darem, do které jsme s panem Mourou začali chodit, abychom objevili své neobvyklé dary.

*** zdroj obrázku:archiv autorky blogu ***

Recenze Zátoky papírových lodiček

Má dnešní recenze se bude týkat dětské knihy autora Chrise Riddella s názvem "Otolína ve škole", kterou v listopadu tohoto roku vydalo Nakladatelství PRESCO GROUP, a. s.. V originálním anglickém znění vyšla poprvé roku 2008. Co se týče věkové hranice doporučené k přečtení tohoto literárního díla, směřovala bych jej (stejně jako knihu "Otolína a žlutá kočka") primárně čtenářům na prvním stupni základní školy, od cca 7-8 let. Věřím, že příběh bude zajímat též mladší děti, kterým jej budou předčítat rodiče, a též jsem přesvědčena o tom, že si k němu najdou cestu mnozí dospělí. Mně kniha velice zaujala, pravděpodobně bych nedokázala rozhodnout, která z výše uvedených knih je lepší, kvalitativně je hodnotím naprosto shodně. Je znát, že autor je ve svém řemesle opravdovým mistrem, který si psaní pro děti vyloženě užívá.

Autor knihy, Chriss Riddell, sám sebe opět dokonale popsal na první stránce této knihy. Vytvořil svůj vlastní medailonek, v němž svým čtenářům sdělil něco málo ze svého soukromí. Z jeho předchozí knihy již víme, že Chriss své knihy ilustruje buď sám, nebo společně s Paulem Stewartem. Za své knihy již získal řadu ocenění, např. Medaili Kate Greenawayové, Smarties Gold Award nebo Nestlé Silver Award. Netají se tím, že má rád sladkosti, hlavně želé a dokonce tvrdí, že zrovna jeho láska k želé jej přivedla k tomu, že se stal ilustrátorem. V této knize, ve které se s Otolínou vydáme do školních lavic, autor do svého medailonku přidal několik informací, přičemž zavzpomínal na svá školní léta, konkrétně na barvu své školní uniformy. Tentokrát autor tuto svou dětskou knihu věnoval své sestře Lynn.

Nyní bych se s Vámi ráda podělila o několik základních informací o samotné knize. Na první pohled musí každého čtenáře bezesporu zaujmout překrásně vyvedená obálka, která je zdobena elegantními stříbrnými motivy. Příjemná je též skutečnost, že kniha svou velikostí i zpracováním připomíná deníček, tudíž se bez problému vejde do každého dětského batůžku a může se svým majitelem cestovat například na dovolenou k moři nebo na prázdniny k babičce. Na obálce je v medailonku vyobrazena podobenka holčičky Otolíny, hlavní hrdinky této knihy, ve školní uniformě a slušivém slaměném kloboučku. Dle mého názoru se obálka opravdu velmi zdařila. Oceňuji také to, že zůstala věrna svému britskému originálu.

*** zdroj obrázku:archiv autorky blogu ***

Kniha je složena z deseti kapitol. Čísla stránek jsou v každé kapitole orámovány jiným ozdobným vzorem, tudíž nehrozí, že by se čtenář při čtení mohl nudit. Tomuto faktu také velmi přispívají nádherné ilustrace. Velmi mě zaujalo, že autor si ilustrace ke své knize vytvořil sám. Považuji to za obrovskou výhodu, jelikož čtenářům předkládá své představy o vzhledu postav, kterým vdechl život, z první ruky. Čtenáři je následně tedy mohou spatřit v celé jejich kráse, přesně tak, jak je autor vytvořil ve své vlastní mysli. Provedení knihy je opravdu jedinečné a zajímavé, ilustrace jsou sice černobílé, avšak autor k nim vždy přidal nějaký detail v modré barvě. Tímto detailem jsou většinou detaily na oblečení či jednotlivé kusy oděvu nebo jiný prvek, kterému chtěl autor přidat na důležitosti a zvýraznit jej, aby na něj upoutal čtenářovu pozornost. Obrázky jsou natolik roztomilé, že nejeden malý čtenář zajisté při čtení zápasí s chutí sáhnout po pastelkách a začít je vymalovávat.

Na počátku knihy nalezneme ilustraci, na které se nachází souhrn jednotlivých postav, se kterými se během čtení knihy setkáme. Hodnotím to jako velmi dobrý nápad, čtenář dostane možnost seznámit se s nimi ještě před tím, než začne knihu číst. Je to přehledné, stručné, jasné. Věřím, že pokud se někdo na knihu těší, po shlédnutí této ilustrace vše odloží stranou a po hlavě se vrhne do čtení.

"Otolína a její nejlepší kamarád -pan Moura- začnou chodit do školy...
...ale vůbec ničeho se nebojí, i když ve škole straší."

*** zdroj obrázku:archiv autorky blogu ***

Ráda bych Vás nyní uvedla do samotného příběhu knihy. V úvodu si připomeneme, kde Otolína bydlí, a že její rodiče jsou velmi vzdělaní lidé, velcí cestovatelé a také sběratelé nejrůznějších zajímavých předmětů a suvenýrů, které si ze svých cest přivážejí domů. V jejich sbírkách byste nalezli například mušle, meteority a obrovskou škálu dalších věcí, které objevíte, když si knihu přečtete. Brownovi svou dceru nechávají doma samotnou, na jejich cestách je nedoprovází. Otolína však není doma úplně sama, zůstává s ní její věrný přítel, pan Moura. Rodiče se také vždy před svým odjezdem pečlivě postarají o to, aby o jejich dceru bylo královsky postaráno - toto zajišťují nejrůznější firmy, které se starají o spoustu záležitostí, od donášky jídla až po výměnu žárovek.

V knize "Otolína ve škole" se navíc dozvíme, které konkrétní firmy se starají o Otolínin komfort a autor nám dokonce jmenovitě představí jejich zaměstnance, včetně jejich podobenek. Nejvtipnější mi přišla asi firma na natřásání polštářů, myslím, že by ji většina lidí ocenila též ve svém reálném životě. Rodiče ze svých cest zasílají Otolíně pohlednice z nejrůznějších událostí, kterých se účastní, tentokrát mě nejvíce zaujala vtipná pohlednice z festivalu zdobení losů - pro tuto předvánoční dobu je to poměrně tematické, na fotografii naleznete soba, který má na paroží zavěšené vánoční ozdoby :)

Stále platí, že Otolína s panem Mourou mají společnou zálibu v řešení nejrůznějších zapeklitých hádanek. V této knize se s nimi vydáte na výpravu, při které se budou snažit odhalit záhadné strašidlo, které se po nocích prohání po škole Alice B. Smithové a nachystává na žáky nejrůznější zákeřné nástrahy. Kdo je tímto tajemným vtipálkem? Dokáže Otolína s panem Mourou tuto záhadu rozlousknout?

*** zdroj obrázku:archiv autorky blogu ***

Opět se setkáme s fantastickým světem Chrisse Riddela, který zakomponoval do města zvaného Velkoměsta. Autor své čtenáře seznámil s novým místem v tomto městě, kterým je překrásný Pettigrewův park, ve kterém se nacházejí úchvatné okrasné zahrady, včetně impozantního okrasného bludiště z keřů, želvího jezírka nebo dětských atrakcí. Autor tuto zahradu vystihl do těch nejmenších detailů, dokonce na jedné z ilustrací, na které se nacházejí keře z celého světa, přidal cedulku s jejich originálními názvy. Již tento fakt svědčí o tom, že autorova fantazie je opravdu velice bohatá :) Otolína s panem Mourou chodí k želvímu jezírku krmit želvy sušenkami, jednoho dne se zde setkají s novou tváří, holčičkou Cecilií, která je přibližně ve věku Otolíny. Cecilie má též svého zvířecího společníka, kterým je patagonský poník se jménem Mumla. Cecilie se začne s Otolínou přátelit, scházejí se v parku každý den a dokonce dochází Otolínu navštěvovat i domů. Velmi se spolu sblíží, což se logicky nelíbí panu Mourovi, jelikož byl odjakživa nejlepším kamarádem Otolíny právě on a nyní se musí vypořádávat s novou pozicí, kdy je odsunut na druhou kolej. Je z toho smutný, ale jelikož má Otolínu rád, snaží se to nedávat na sobě znát.

Cecilie je opravdu zvláštní holčička, oba dva její rodiče jsou pracovně velmi vytížení, ve svých zaměstnáních zastávají vysoké pozice a každý z nich má k dispozici svou sekretářku. Cecilie se vyznačuje tím, že Otolíně vypráví velmi neuvěřitelné příběhy. Mnohým čtenářům se jistě bude zdát, že si své historky vymýšlí, aby byla zajímavá, jelikož na ni rodiče nemají čas a nevěnují se jí tak, jak by potřebovala, a proto se na sebe snaží upoutat pozornost právě tímto vyprávěním. Někomu možná přijde i namyšlená, její rodině evidentně finance nescházejí. Když se do ní však pokusíte vcítit, uvidíte malou holčičku, které se stýská po rodičích, kteří na ni nemají čas a nevěnují se jí.

Jak jsem již několikrát zmiňovala, tentokrát se s Otolínou a panem Mourou vydáme do školy. A není to jen tak ledajaká škola. Jedná se o Školu Alice B. Smithové pro děti s neobvyklým darem. O této škole se před Otolínou zmíní její nová kamarádka Cecílie a Otolína se rozhodne, že tam budou s panem Mourou také docházet, aby mohli zjistit, zda mají neobvyklé dary a jaké dary to jsou. Otolína se velmi těší, myslí si, že ve škole bude zábava. Zároveň je však ukrutně nervózní, jelikož ještě nikdy do žádné školy nechodila. Její rodiče, profesoři, se o její výuku do této doby starali sami.

Škola Alice B. Smithové je opravdu záhadným místem. Nachází se na vrcholku hory, její součástí jsou internátní pokoje. Žáci nosí modré uniformy, do školní budovy je vozí žlutý školní autobus, který řídí sama ředitelka školy, paní Smithová. Žáky při jejich příjezdech do školy vítá vysoký podivínský komorník, který se stará též o jejich stravování. Co budou Otolíně a jejím spolužákům dětští čtenáři pravděpodobně závidět, je skutečnost, že výuka začíná ve 13:00 a ve škole jsou vítána zvířata, každý žák má nějaké. Otolína se zde seznámí se spoustou nových spolužáků, mezi které patří například neviditelný chlapec Brian nebo Newton, nejchytřejší chlapec na světě. Nenaleznete zde typické školní předměty a z rozvrhu tak nějak vypadl jeden den v týdnu, účelem výuky je zejména motivace a podpora žáků, aby rozvíjeli své neobvyklé dary. Každý z žáků totiž nějaký dar má, například talent na nějaký sport, výtvarné nadání či umělecké sklony. Pouze Otolína svůj neobvyklý dar nezná a trápí se. Podaří se jí jej odhalit?

"Ve škole dochází k záhadným událostem, ztrácejí se drobné předměty,
v noci jsou slyšet podivné zvuky. Vymyslí Otolína a pan Moura chytrý plán?

*** zdroj obrázku:archiv autorky blogu ***

Pojďme si představit hlavní postavy, které v knize vystupují:

1) OTOLÍNA je hlavní hrdinkou knihy, je to malá blonďatá holčička s mikádem, která velmi ráda střídá své účesy. Otolína má nejlepšího přítele, kterým je pan Moura. K jejím největším zálibám patří čvachtání v loužích a též sbírání nejrůznějších předmětů, které Vám velice ráda představí, pokud se rozhodnete začíst se do jejího příběhu. Jejím poznávacím znamením je zápisníček, do kterého si pečlivě zapisuje spoustu důležitých věcí. Nově se dozvíme, že kromě toho, že každý den nosí jiný účes, nosí též speciální části oděvu, které jsou vyhrazeny pouze pro konkrétní den v týdnu.

2) PAN MOURA není žádný domácí mazlíček, jak by se na první pohled mohlo zdát, je to malá vlasatá příšerka, která pochází z jednoho norského močálu. Tento tvoreček má v bytě rodiny Brownových dokonce svůj vlastní pokoj, který je však plný nepořádku. Pan Moura se vyznačuje tím, že nesnáší déšť a kartáčování vlasů, živí se pouze ovesnou kaší a velice rád popíjí horkou čokoládu. V této knize se navíc dozvíme, že má pan Moura jednu nevšední zálibu, ve svém pokoji si splétá klubko s provázků.

3) CECÍLIE je velmi tajemná holčička, nová Otolínina kamarádka, která působí dojmem, že je vyspělejší než ostatní děti. Má zálibu ve vyprávění neuvěřitelných příběhů, kterými udivuje Otolínu a též své spolužáky. Jejím nejlepším přítelem je patagonský poník Mumla, skrze kterého svým způsobem ventiluje své pocity a myšlenky.


"Otolína ve škole" je rozkošnou dětskou knihou okořeněnou špetkou typického autorova humoru. Děti si kromě zajímavého příběhu rovněž trénují paměť a své schopnosti vyhledáváním v textu, autor v knize uvádí odkazy na předchozí či následující strany, na kterých si čtenář může doplnit informace o příběhu či si zopakovat nějaký důležitý fakt. Nalezneme zde též odkazy na další autorovy knihy, které malé čtenáře zajisté nalákají k jejich přečtení. V úplném závěru knihy se nachází skrytý tajný úkol pro děti, v němž si mohou otestovat svůj postřeh a paměť.

Tuto knihu opět hodnotím plným počtem bodů, velmi bych si přála, aby si ji mohla spousta dětí rozbalit pod ozdobeným stromečkem místo počítačových her či chytrých telefonů. Věřím, že jsem Vám přinesla tip na zajímavý vánoční dárek, kniha má svým čtenářům rozhodně co nabídnout.

V úplném závěru své recenze bych ráda poděkovala Nakladatelství PRESCO GROUP, a. s.
za poskytnutí recenzního výtisku


Knihu "OTOLÍNA VE ŠKOLE" vložíte do svého nákupního košíku přímo na webových stránkách

Oblíbené citace

"Vyšlo slunce a teplý vánek čechral panu Mourovi vlasy. V norském močálu slunce moc často nevycházelo. Byl rád, že stojí na střeše Pepřenky a ne v louži v mrazivém močálu. Byl rád, že Otolína je jeho nejlepší kamarádka, a ta Cecílie zas tak úplně špatná není. Opravdu ne..."

"Pak Alice B. Smithová Otolíně všechny představila. Byl tam Brian, syn Neviditelného muže, a jeho pes Bašta. Dále sestry Wrightovy, Orvilíza a Wilburta, a jejich tukan Richard. Za nimi seděla sultánka z Pahangu a její huňatý slon Pá-Pá a Otolínina nová kamarádka Cecílie s poníkem Mumlou. Úplně vzadu se usadil geniální chlapec Newton Knight a jeho robot Lentilák..."

Hodnocení Zátoky papírových lodiček

100%

Pokud byste se chtěli o Otolíně a jejím nejlepším příteli, panu Mourovi, dozvědět více a zažít s nimi další zajímavé dobrodružství, neváhejte a zakupte si i druhou autorovu knihu, která v ČR byla vydána - Otolína a žlutá kočka. Knihu zakoupíte přímo na webových stránkách Nakladatelství PRESCO GROUP, a. s.. Na mém blogu na tuto knihu již naleznete recenzi, odkaz se Vám otevře po kliknutí na níže uvedenou ikonku knihy :)


V originálním anglickém znění vyšel roku 2010 třetí díl této knižní série pod názvem "Ottoline at Sea" (Otolína na moři) a v letošním roce i čtvrtý díl "Ottoline and the Purple Fox" (Otolína a fialová liška). Třeba se jejich vydání v budoucnu dočkáme i u nás, myslím, že by nadělaly spoustu radosti :) Velmi nevšední je, že každý díl je jinak barevně vyvedený. Celou sérii to zajímavým způsobem osvěží a malí čtenáři jistě nebudou mít problém s rozlišením jednotlivých příběhů.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Clementnaine Clementnaine | E-mail | Web | 16. prosince 2018 v 21:35 | Reagovat

Porn photo of my ex here => https://vk.cc/8OGwS5

2 olaff olaff | E-mail | 18. března 2020 v 9:35 | Reagovat

http://girlssnapshots.com - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama